Krediti u MKO duplo skuplji nego u bankama

Bez autora
Dec 07 2010

Krediti u mikrokreditnim organizacijama (MKO) u Republici Srpskoj u ovoj godini odobravani su po prosječnim kamatnim stopama od 20,48 odsto, što je duplo skuplje nego u bankama, gdje su prosječne kamate na zajmove bile oko 9,39 procenata. MKO su kroz više efektivne kamatne stope kompenzovale povoljnije uslove dobijanja kredita. Dokumentovanje kreditnih zahtjeva i vremenski period za odobravanje kredita u MKO kraći je nego u bankama. Mikrokreditne organizacije kredite uglavnom odobravaju uz jednostavne garancije. U zavisnosti od kreditnog boniteta, u MKO postoji mogućnost dobijanja kredita bez žiranata do 5.000 maraka sa rokom otplate do 18 mjeseci. Za više iznose potreban je minimalno jedan žirant, a kao instrumenti obezbjeđenja kredita mogu se koristiti hipoteka i zalog na pokretnoj imovini.

Krediti u MKO duplo skuplji nego u bankamaKrediti u mikrokreditnim organizacijama (MKO) u Republici Srpskoj u ovoj godini odobravani su po prosječnim kamatnim stopama od 20,48 odsto, što je duplo skuplje nego u bankama, gdje su prosječne kamate na zajmove bile oko 9,39 procenata.

Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske, MKO su kroz više efektivne kamatne stope kompenzovale povoljnije uslove dobijanja kredita.

- Dokumentovanje kreditnih zahtjeva i vremenski period za odobravanje kredita u MKO kraći je nego u bankama - navode iz Agencije.

Mikrokreditne organizacije kredite uglavnom odobravaju uz jednostavne garancije.

U zavisnosti od kreditnog boniteta, u MKO postoji mogućnost dobijanja kredita bez žiranata do 5.000 maraka sa rokom otplate do 18 mjeseci.

Za više iznose potreban je minimalno jedan žirant, a kao instrumenti obezbjeđenja kredita mogu se koristiti hipoteka i zalog na pokretnoj imovini.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica kaže da su kamate u finansijskim institucijama u Republici Srpskoj među najvišim u Evropi.

- Kod nas su kamate na kredite ekstremno visoke, a razlog za to je i monopolski položaj određenih banaka i mikrokreditnih organizacija. Ne znam kako mikrokreditne organizacije uopšte mogu da egzistiraju i kakva je njihova funkcija u jednom organizovanom bankarskom sistemu - kazao je Vukmirica.

Dodao je da na visinu kamatnih stopa uveliko utiče i visok rizik naplate kredita.

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, na kraju septembra ove godine mikrokreditna društva poslovala su sa gubitkom od oko dva miliona maraka.

- U MKO pogoršana je i naplativost kredita. Na kraju septembra u 11 odsto ukupnih kredita zabilježeno je kašnjenje u otplati zajma duže od 16 dana - navode u Agenciji.

MKO za devet mjeseci plasirale su ukupno 236,9 miliona maraka kredita, što je pad od 12 odsto u odnosu na kraj prošle godine.

Kreditori

Najznačajniji kreditori mikrokreditnog sektora u Republici Srpskoj su Agencija za međunarodnu saradnju Španije, Evropski fond za jugoistočnu Evropu, Investicioni fond Blue Orchard, ResponsAbility faund SICAV, Fond Triple Jump, te Investiciono-razvojna banka RS, s tim da su mikrokreditne organizacije kredite IRB-a plasirale po njihovim pravilima, pa su se efektivne kamatne stope za ove kredite kretale od 5,16 do 6,82 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik